Peny, tmely, lepidlá - stavebná chémia, na ktorú sa môžete spoľahnúť.


Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

PU peny sú dôležitým pomocníkom pri stavebných prácach, pretože sa dajú použiť rýchlo a relatívne čisto. Tam, kde sme kedysi museli miešať sypké stavebné materiály s vodou
a všetko dlho schlo, si dnes vystačíme s tryskou SOUDAL a aplikačnou pištoľou.

Keď sme napríklad potrebovali opraviť vaňu v kúpeľni, len príprava všetkého potrebného nás stála veľa času a úsilia. Dokonca ani jej nasadenie nevyriešilo únik tepla dokonale. Vyplnením voľného priestoru pod vaňou zabezpečíme nielen jej dokonalú a dlhodobo stabilnú polohu, ale predovšetkým výrazne zlepšíme tepelnoizolačné vlastnosti plášťa.
Je jasné, že tým ušetríme veľa energie potrebnej na ohrev vody pri kúpaní alebo sprchovaní.

Upevnenie vane

Na opravu sanitárnej technológie odborníci vyvinuli Inštalačnú penu so zníženou rozťažnosťou počas vytvrdzovania. Pena rýchlo tuhne, má zvýšenú výťažnosť a možno ju aplikovať vo všetkých polohách, takže je ideálna na aplikáciu väčších objemov pri vypĺňaní dutín.
Vanu alebo sprchovú vaničku vyrovnajte do vodorovnej polohy a rovnomerne naneste dostatočné
nádoby na celý povrch - napríklad jednoducho naplňte vaňu vodou. Ide o to, aby sa PU pena počas svojho vytvrdzovania nezdvíhala.
Po 10 cm vrstvách postupne napúšťajte penu (povrch nastriekanej vrstvy vždy navlhčite rozprašovačom).
Záťaž odstráňte až po úplnom vytvrdnutí všetkých vrstiev peny, t. j. približne po dvanástich hodinách.

obrázek článku 20:56:0

obrázek článku 20:56:1

 
 
 
 

Jednoduchá "penová" konštrukcia

Špeciálne typy polyuretánových pien sú vhodné na lepenie stavebných materiálov. S SOUDABOND EASY sa pracuje rýchlo a jednoducho.

Opláštenie: Používame penu na sadrokartónové dosky, drevotrieskové dosky, OSB dosky alebo tepelnoizolačné dosky z penového polystyrénu. Po obvode dosky a v strede dosky nanesieme 3 cm široký pás peny v tvare vlny. Dosku zľahka pritlačte k stene a vyrovnajte ju. Pohybujte ňou päť až desať minút, pena nakoniec do hodiny stvrdne.

Pórobetónové tvárnice: Prvý rad tvárnic uložte do malty a vyrovnajte. Naneste penu v dvoch pozdĺžnych pásoch a do piatich minút položte ďalší rad tvaroviek. Okamžite vyrovnajte a skontrolujte pomocou olovnice
a vodováhy.

Inštalačné kroky: Použite Inštalačnú penu so zníženou rozťažnosťou. Nádobu dôkladne pretrepte a naneste penu na očistený a navlhčený podklad. Vyplňte jednu až dve tretiny priestoru zdola nahor. Ak je priestor hlbší ako desať centimetrov, postupujte po vrstvách. Pred nanesením ďalšej vrstvy vždy nechajte zaschnúť a navlhčiť. Po vytvrdnutí peny jednoducho odrežte to, čo bude vyčnievať z vyplneného priestoru.

Pomoc pre vrtára: Ako už názov napovedá, pena na vŕtanie studní sa používa na utesnenie stavebných segmentov proti prenikaniu vody, napríklad pri plášti studní, zberných šachtách alebo pri pripájaní kanalizačných potrubí. Špeciálne vyvinutá pena je odolná voči trvalému pôsobeniu vody a vyznačuje sa minimálnou nasiakavosťou. Očistený povrch sa môže počas lepenia udržiavať vlhký. V priebehu niekoľkých desiatok minút je spoj plne funkčný.

obrázek článku 20:57:0
obrázek článku 20:57:1
1102 vyvod
1103 studna vyrez
 
 

Keď sa pena dostane tam, kde nemá byť

V tomto prípade použite PU penový čistič. Je to veľmi účinné rozpúšťadlo na nevytvrdnutú penu na znečistenom povrchu. Pred čistením vyskúšajte, či čistič nenaruší povrch, a potom stlačte rozprašovač, aby ste ľahko opláchli prilepenú penu. Vyčistenú plochu ihneď utrite čistou handričkou alebo papierovou utierkou.
Na vytvrdnutú penu platí Odstraňovač vytvrdnutej PU peny. Veľké kusy odrežte nožom alebo zoškrabte špachtľou. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili povrch. Zvyšnú vrstvu (do hrúbky 1 mm) natrite odstraňovačom, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zotrite narušenú penu a zvyšky odstraňovača priloženou plastovou stierkou. Potom povrch očistite odporúčaným čistiacim prostriedkom.

obrázek článku 20:58:0

obrázek článku 20:58:1

 
 
 
 

Ako používať aplikačnú pištoľ na PU penu

Nádobu na penu vždy umiestnite na penu po dôkladnom pretrepaní v polohe ventilom nahor. Pri naskrutkovaní nádobky na pištoľ pracujte rýchlo, aby ste minimalizovali straty hnacieho plynu. Ak pracujete s penou aspoň raz za mesiac, vždy nechajte plechovku naskrutkovanú na pištoli a čistite len aplikačnú špičku.

Ak však prerušujete prácu na dlhší čas, úplne vyprázdnite penu a odstráňte prázdnu nádobu. Zároveň udržujte spúšť tesnú. Vyčistite závitové sedlo a aplikačnú špičku. Naskrutkujte čistič PU peny a krátkym stlačením spúšte maximálne nastriekajte pištoľ. Čistič nechajte pôsobiť aspoň pätnásť minút. Opakovane striekajte pištoľ, kým z nej nebude vychádzať len čistý čistiaci prostriedok. Nakoniec pištoľ ošetrite silikónovým sprejom alebo iným vhodným mazivom.

1106 strik

obrázek článku 20:59:1

 
 
 
 
4534-cistic-pu-peny-150ml-vizualizace Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Špeciálny prípravok s rozprašovačom na čistenie trubičkového aplikátora, ventilu fľaše polyuretán...

INSTALACNI_PENA_750ML_VIZ_1307 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Špeciálna rozpínavá polyuretánová pena určená na vypĺňanie stavebných špár s nárokmi na vysokú...

636-odstranovac-vytvrzene-polyuretanove-peny-001 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Špeciálny prípravok na odstraňovanie vytvrdenej polyuretánovej peny prevažne z nesavých povrchov. Ba...

1969-piraco310 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Pištoľ rámová COX je vysoko kvalitná skeletová pištoľ určená pre profesionálov aj domácich majstrov. Vhodná ...

SOUDABOND_EASY_TRUBICKOVA_750ML_VIZ_2205 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Jednoducho použiteľné rýchlotuhnúce a vysoko účinné polyuretánové lepidlo v aerosólovom balení pre a...

SOUDABOND_EASY_PISTOLOVA_750ML_VIZ_22031 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Ľahko použiteľné rýchlotuhnúce a vysoko účinné polyuretánové lepidlo v aerosólovom balení pre a...

STUDNARSKA_MONTAZNI_PENA_750ML_VIZ_1304 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami

Špeciálna vodotesná polyuretánová pena s odolnosťou voči trvalému pôsobeniu vody a organických nečistôt.

3915-img-1063 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami
1130-02-nanest-etics-n3cs02 Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami
3916-img-1082x Lepíme a fixujeme polyuretánovými penami