Peny, tmely, lepidlá - stavebná chémia, na ktorú sa môžete spoľahnúť.


Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Slovo "izolácia" pôsobí ako zaklínadlo, a to aj na štátne inštitúcie, ktoré zvyčajne nie sú k jednotlivcovi veľmi štedré. Počujú na "zelené" dotačné programy, pretože úspory energie sú v záujme nás všetkých. Aby sme mohli pri zatepľovaní postupovať rýchlo a kvalitne, budeme používať nové technológie a materiály, medzi ktoré určite patria aj lepiace peny SOUDAL.

Či sa nám to páči alebo nie, čoraz viac domov sa "oblepuje" nejakým druhom izolantu. Dôležité však je, že zabraňuje úniku peňazí cez steny za lacnú energiu a spomaľuje podrezávanie konárov, na ktorých sedíme (t. j. negatívny vplyv na životné prostredie). Polystyrénové dosky nakoniec aj tak zakryje fasáda.

Lepidlá prichádzajú

Izolačné dosky sa osvedčili, otázkou je, ako a čím ich pripevniť. Pôvodné metódy spočívali v použití rôznych typov hmoždiniek, podložiek a terčov, ktoré však mohli na novej fasáde a inak citlivých miestach vytvárať tepelné mosty. Vývoj sa preto logicky obrátil na lepidlá, ktoré okrem výborných konečných výsledkov veľmi zefektívnili prácu. Po cementových materiáloch predstavujú penové lepidlá ďalší významný krok k zlepšeniu a urýchleniu zatepľovacích prác.

Výhody lepiacich pien

Polyuretánové lepidlá šetria čas, náklady a uľahčujú prácu v každom ohľade. Použijete relatívne málo lepidla,

pre celý rodinný dom ho môžete prepravovať v kufri auta. Zároveň je práca s lepiacou penou taká rýchla, že za deň môžete mať dosky nalepené a potiahnuté výstužnou tkaninou, čo sa napríklad s cementovým lepidlom jednoducho nedá urobiť. Nie je potrebné ani dodatočné kotvenie dosiek k podkladu, pretože systém realizácie zateplenia s ETICS BOND je certifikovaný ako čisto lepený až do 9 metrov, čo je pre bežný dom zvyčajne postačujúce.

Nemusíme nič miešať

Tomu sa hovorí pracovný komfort: žiadne miešanie sypkých materiálov s vodou, žiadne špliechanie a špina okolo a potom žiadne ťahanie ťažkého materiálu hore a dole po lešení. Ani zložité nanášanie mokrého lepidla. A ani pri novostavbách nepokračujeme v podmáčaní čerstvej konštrukcie, pričom používame tradičnú technológiu s cementovým lepidlom, ktoré do muriva pridáva až dva litre vody na meter štvorcový.

Aj na krivej stene

Penová hmota dokonale priľne ku všetkým podkladom a dokonale vyplní nerovnosti ich povrchu. Ak je podklad dokonalý, penová hmota Soudal sa môže použiť na kontaktné lepenie vo vrstve niekoľkých milimetrov, ale môže sa použiť aj na vyrovnanie podkladu až do výšky dvoch centimetrov.

Ako pracovať s penami

Výrobca stavebnej chémie SOUDAL je známy ako tvorca revolučnej technológie pri realizácii lepených izolačných systémov, pričom výhodou jeho výrobkov je skutočne nekomplikované použitie. Peny ETICS BOND certifikované na lepenie polystyrénových dosiek v lepených fasádnych zatepľovacích systémoch ETICS a PERI BOND na lepenie extrudovaného polystyrénu pod úrovňou terénu, pred aplikáciou stačí minimálne 30-krát pretrepať a nasadiť pištoľ s ventilom nahor.

Materiál sa nanáša po celom obvode a v strede dosky v tvare písmena M alebo W v trojcentimetrových pásoch (ETICS BOND) alebo vo zvislých pásoch vzdialených od seba dvadsaťpäť centimetrov (PERI BOND). Do ôsmich minút sa musia dosky pritlačiť k stene a ďalších približne osem minút máme na ich vyrovnanie. Prípadné medzery medzi doskami sa vyplnia penou a po vytvrdnutí sa prebytok odreže nožom. V ďalších prácach môžeme pokračovať už po dvoch hodinách.

Pri tejto príležitosti by sme vám chceli pripomenúť ďalší výrobok z rovnakej skupiny - ROOF BOND penu na lepenie izolačných dosiek pri zatepľovaní strešných konštrukcií. Pracujeme s ňou podobným spôsobom: po jej pretrepaní a naskrutkovaní na aplikačnú pištoľ ju nanášame v pásoch po približne troch centimetroch na meter štvorcový. Tam, kde viac fúka, t. j. na okrajoch plochy a v rohoch, pridáme viac. Počkáme osem minút a dosky pritlačíme k povrchu. Za dve hodiny môžeme po povrchu chodiť.

Môžeme začať hneď po daždi

Penu ETICS BOND možno použiť aj v neobvyklých poveternostných podmienkach v stavebníctve, nielen od nuly do 35˚C, ale nevadí jej ani mierna vlhkosť podkladu. Na druhej strane zmes lepšie tvrdne, takže keď prestane pršať, môžeme pokračovať v práci. Za pol hodiny je pena čiastočne vytvrdnutá a po dvoch hodinách možno aplikovať akékoľvek kotvy a stierkovací tmel s výstužnou tkaninou. Jedno balenie prilepí 14 m² izolačných dosiek na rovný podklad. Lepený spoj má v porovnaní s cementovými lepidlami vysokú pružnosť a poskytuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, čím sa vlastne posilňuje celková hrúbka tepelnoizolačného plášťa.

ETICS BOND bol zaregistrovaný v programe Zelená úsporám, takže je certifikovanou súčasťou systému lepenej izolácie SOUDATHERM PUR.

5502-cistic-pu-peny-a-pistole-click-viz-1502 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Kombinovaný čistič na ošetrenie aplikačnej pištole na PU peny i čistenie postriekaných plôch pomocou ...

ETICS_BOND__VIZ_1409 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Vysoko kvalitná lepiaca pena pre ekonomické a rýchle lepenie tepelnoizolačných dosiek na steny a fa...

ETICS_BOND_CLICK_VIZ_1409 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Vysoko kvalitná lepiaca pena pre ekonomické a rýchle lepenie tepelnoizolačných dosiek na steny a fa...

PERI_BOND_VIZ_1305 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Lepiaca hmota vhodná na lepenie tepelnoizolačných dosiek z extrudovaného polystyrénu na časti staveb...

1969-piraco310 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie

Pištoľ rámová COX je vysoko kvalitná skeletová pištoľ určená pre profesionálov aj domácich majstrov. Vhodná ...

1108-vodni01 Lepiace peny ETICS a PERI BOND na izoláciu a zateplovanie