Peny, tmely, lepidlá - stavebná chémia, na ktorú sa môžete spoľahnúť.


Zateplujeme pomocou lepiacich pien

  "S manželom uvažujeme o zateplení nášho domu. Naši susedia si nechali zatepliť dom dodávateľsky. Všetko vyzeralo veľmi jednoducho a izoláciu mali nalepenú za jeden deň! Môj manžel je zručný remeselník, domáci majster."

 

Uvažuje o zateplení domu svojpomocne a ušetrí peniaze za remeselníkov. Zistili sme, že remeselníci používajú polystyrén značky SOUDAL. Chceli by sme sa Vás opýtať, či je to naozaj také jednoduché, ako sa nám zdalo, alebo sú tam "nástrahy", pre ktoré by sme si mali radšej vybrať realizačnú firmu?"

takúto otázku poslala pani Malá z Bohumína na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..


Skúsení  technici zo zastúpenia značky SOUDAL potvrdzujú, že zručný domáci majster naozaj dokáže zatepliť svoj dom polyuretánovými lepiacimi penami.

Polystyrénové lepiace peny predstavujú prelom v spôsobe zatepľovania. Doteraz bežne používané cementové lepidlá prekonávajú vo všetkých podstatných ohľadoch. Pani Malej a ďalším, ktorí uvažujú o zateplení svojho domu, SOUDAL poskytol praktické rady a argumenty, prečo by mali začať zatepľovať čoraz častejšie používanou metódou - lepením polystyrénu polystyrénovou lepiacou penou.

VÝHODY LEPIACICH PIEN

PREPRAVA MATERIÁLU
Výhody možno vymenovať už pri preprave materiálu na stavenisko. Namiesto vriec s cementovým lepidlom, komplikovaných rozvodov elektriny a vody, manipulácie s miešačkou... si priveziete len niekoľko kartónových krabíc s plechovkami lepiacej peny.

Jednoduchý výpočet spotreby
Koľko plechoviek budete potrebovať na zateplenie celého domu, sa dá ľahko vypočítať - jedna plechovka stačí až na 14 m2.

Bez zdĺhavých príprav
Peny sú pripravené na okamžité použitie. Stačí plechovku poriadne pretrepať a môžete začať. Nie je potrebné miešať množstvo sypkého cementového lepiaceho základu v dávkach.

RÝCHLA A ĽAHKÁ APLIKÁCIA
S lepiacimi penami sa pracuje rýchlo, čisto a pohodlne. Celý dom môžete pokryť polystyrénom za jeden deň.

Vynikajúce izolačné vlastnosti
Vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam samotnej peny sa zvyšuje izolačný účinok.

Bez vlhkosti
Na rozdiel od cementového lepidla, ktoré po zmiešaní obsahuje veľké množstvo vody (1 až 2 litre na každý m2), pri použití polyuretánovej lepiacej peny v žiadnom prípade nedochádza k navlhnutiu budovy a z dlhodobého hľadiska sa zabráni zvýšenej vlhkosti v interiéri.

JEDNODUCHÉ LEPENIE

Spoločnosť Soudal ponúka tri varianty lepiacich pien. Ich zloženie je špeciálne prispôsobené tomu, ktorú časť domu chcete zatepliť, či už ide o základy domu, jeho steny alebo strešnú konštrukciu.

Súčasne sú k dispozícii ETICS Bond, určený na lepenie fasádnych dosiek z penového polystyrénu, sa nanáša v trojcentimetrovom páse po obvode lepenej strany dosky a v strede dosky v tvare M alebo W.

Peri Bond pena sa používa na lepenie extrudovaného polystyrénu pod úrovňou terénu. Aplikuje sa na dosky vo zvislých pásoch vzdialených od seba dvadsaťpäť centimetrov.

Pena Roof Bond je určená na lepenie izolačných dosiek pri zatepľovaní konštrukcií plochých striech. Aplikuje sa v pásoch vzdialených od seba približne tri centimetre. Na miestach, kde je strecha viac vystavená vetru, t. j. na okrajoch plochy a v nárožiach, výrobca odporúča pridať jeden pás peny navyše. s univerzálne použiteľnou lepiacou penou SOUDAL Bond Easy zvládnete väčšinu prác v systémoch suchej výstavby. Pripevňuje sadrokartónové, cementotrieskové, drevotrieskové a drevovláknité dosky vrátane plechov na všetky bežné stavebné podklady.

Ideálne sa hodí na lepenie tepelnoizolačných dosiek z penového a extrudovaného polystyrénu, polyuretánu, minerálnej vlny alebo korku. akoby to nestačilo, možno ho použiť namiesto malty pri obkladaní priečok a stien z pórobetónových tvárnic.

PRAKTICKÉ RADY

Pred aplikáciou krabici s penou aspoň tridsaťkrát pretrepte a umiestnite ju na pištoľ v polohe ventilom nahor.

Polystyrénové dosky narežte tak, aby v rohoch okien, dverí a iných stavebných otvorov nevznikali medzery.

Pena, ktorá dobre priľne ku všetkým podkladom, ľahko vyrovná nerovný povrch, možno až do vzdialenosti dvoch centimetrov.

V priebehu ôsmich minút od nanesenia peny musíte dosky pritlačiť k stene a na ich vyrovnanie máte ďalších približne osem minút. Už po dvoch hodinách môžete začať s ďalšími prácami, ako je kotvenie alebo nanášanie stierkového tmelu s výstužnou sklenenou tkaninou.

Neodporúča sa ponechať polystyrén dlhší čas bez prekrytia ďalšími vrstvami fasádneho systému. Ak ste so zateplením váhali do poslednej chvíle, môžete pred zimou polystyrénové dosky nalepiť, prekryť ich výstužnou lištou a stierkovacím tmelom a na jar práce ukončiť finálnou fasádnou omietkou alebo farbou.

Aplikácia je možná pri teplotách podkladu a okolia od nuly do 35 ˚C. Veľkou výhodou je, že na rozdiel od cementových lepidiel možno lepiace peny aplikovať aj na mokré povrchy. Takže nemusíte plánovať svoju prácu s ohľadom na predpoveď počasia.

Certifikácia

Pena SOUDAL ETICS Bond je súčasťou radu certifikovaných izolačných systémov v Českej republike a v Európe. Vynikajúce vlastnosti overené pri certifikácii umožňujú použitie tejto peny na lepenie izolačných dosiek bez dodatočného kotvenia v obytných budovách do výšky deväť metrov.

obrázek článku 89:143:0

obrázek článku 89:143:1

obrázek článku 89:143:2

obrázek článku 89:143:3

 
 
web_video_etics_bond Zateplujeme pomocou lepiacich pien
3916-img-1082x Zateplujeme pomocou lepiacich pien