Tmelíme a utesňujeme vonkajšie škáry
Prasknuté škáry a trhliny v omietke a streche sa nachádzajú takmer na každom dome alebo chate.
Takmer každý dokáže opraviť množstvo bežných porúch. Stačí dodržiavať správny pracovný postup a poznať sortiment vhodných výrobkov;
Výber správneho výrobku pre danú opravu závisí od
o druhu a stave stmelených podkladov, o stupni ich následného zaťaženia poveternostnými vplyvmi, o požadovanej životnosti opravovaného miesta;
Ktoré základné typy opráv možno vykonať utesnením a spojením?
Na opravu týchto škár sú najvhodnejšie pružné alebo pružné plastové tmely. Škáry okolo plastových alebo drevených okien bežných rozmerov je najlepšie utesniť opätovne uzatvárateľným silikónovým
izolačným tmelom
. Na veľmi namáhané škáry, ako sú škáry okolo veľkých okenných rámov (napr. hliníkové okenné rámy, plastové rámy zimných záhrad), je vhodný tmel na báze MS polymérov
FIX ALL
, ktorý vytvára veľmi odolnú, trvalo pružnú škáru.Silikónové tmely, ako napríklad
UNIVERSAL SILICONE
, sú vhodné na utesnenie netesných okien, cez ktoré do budovy preniká vonkajší vzduch. Je ideálny na škáry medzi nenasiakavými materiálmi a hladkými povrchmi (napr. sklo, hliník, lakované drevo a kovy). Po vytvrdnutí vytvára trvalo elastickú hmotu odolnú voči poveternostným vplyvom.Ako na to?
Očistite povrch spoja od prachu a nesúdržných častí. Ak je hĺbka spoja väčšia ako jeho šírka, vymedzíme hĺbku spoja nepriľnavým materiálom (tesniacou šnúrou). Aplikačný hrot odrežeme podľa šírky škáry. Pomocou aplikačnej pištole naneste primerané množstvo tmelu. Povrch ihneď vyhladíme prstom namočeným v mydlovej vode. Pásku odstráňte ihneď po vyhladení povrchu tmelu.
Trhliny vznikajúce v dôsledku štrukturálnej deformácie ...
Praskliny a trhliny na fasádach starších domov a chát sú bežné. Najčastejšou príčinou ich vzniku sú nepostrehnuteľné deformácie celej budovy. Väčšinu trhlín však možno ľahko vyplniť vhodným tmelom.
Ako na to?
Najprv starostlivo vyčistite prasklinu v stene. Pomocou aplikačnej pištole vtlačte do trhliny primerané množstvo KONŠTRUKČNÉHO MALIČA 25D a vyhlaďte jej povrch stierkou alebo prstom namočeným v mydlovej vode. Ak je trhlina širšia ako približne 1 cm, najprv ju vyplňte polyuretánovou montážnou penou, napríklad INŠTALAČNOU PUROU. Prebytočnú penu po vytvrdnutí odstráňte. Trhliny v pripravenom podklade utesnite KONŠTRUKČNÝM SMER 25D. Na úpravu škár, ktoré si vyžadujú štruktúrovaný (drsný) povrch, použite Štukovú stierku.
Vstupné spoje vystavené vysokému dopravnému zaťaženiu...
Ako sa vysporiadať so škárami alebo trhlinami, ako sú škáry na terasách alebo balkónoch, ktoré sú vystavené vysokému dopravnému zaťaženiu? Na utesnenie vonkajších škár, ktoré sú pravdepodobne vystavené vysokému namáhaniu spôsobenému dilatačnými pohybmi, vodou a poveternostnými vplyvmi, je potrebné vybrať tmel, ktorý odolá týmto náročným podmienkam. Na prevádzanie prechodových škár používame CONSTRUCTION SEALANT 25D, ktorý má vynikajúcu priľnavosť k väčšine materiálov a vytvára trvalo pružnú a pevnú hmotu.
Ako na to?
Povrch tesniacich plôch dôkladne očistite od prachu, nečistôt a nesúdržných častíc (najlepšie vysávačom). Rozmery škáry sa určia vložením nelepivej tesniacej šnúry na dno škáry tak, aby jej hĺbka bola väčšia ako polovica jej šírky, ale nie väčšia ako jej šírka. Okraje škáry oblepte papierovou maskovacou páskou a naneste primerané množstvo tesniacej hmoty. Prebytočný tmel zotrite tmelovou utierkou a povrch okamžite vyhlaďte prstom namočeným v mydlovej vode.
Na streche...
Máte na strope vlhké mapy? Zateká do vašej budovy voda cez netesnú strechu? Potom siahnite po špeciálnych tmeloch, ktoré sú určené na opravy striech a utesnenie netesných miest hrubej stavby. Tieto tmely odolné voči poveternostným vplyvom možno použiť na vyplnenie škár v betóne, dreve, tehlách, ako aj na utesnenie škár v oplechovaní okolo komínov.
Najrozšírenejšie sú takzvané butylenové tmely, medzi ktoré patrí napríklad konštrukčný tmel. Tieto tmely sú určené
na škáry s minimálnou rozťažnosťou. Na utesnenie a opravu asfaltových krytín sú vhodné tzv. bitúmenové tmely, ako napríklad TESNIACÍ TERMÍN. Bitúmenové tmely sa môžu použiť na spoje s dilatáciou do 10 % a môžu sa aplikovať
aj za vlhka. Ak
zistíte, že vám do podkrovia počas dažďa zateká voda, nemusíte čakať na pekné počasie. Môžete okamžite zasiahnuť
a použiť AQUAFIX.
V týchto prípadoch musíte na škáru naniesť dostatočné množstvo tmelu, aby ho prípadná tečúca voda okamžite nezmyla. V prípade silného dažďa je lepšie zakryť škáru čerstvo naneseným tmelom. Počas nanášania zatlačte tmel čo najviac do škáry špachtľou alebo hladidlom, aby ste zabezpečili potrebnú priľnavosť, ktorá je v dôsledku mokrého povrchu mierne znížená.
Po určitom čase škáru skontrolujte a v prípade potreby tmel doplňte. Komínové prestupy utesnite
SUPER SEALANT..
Ako na to?
Vtlačte tmel do medzery s miernym prebytkom, aby nevznikli dutiny. Potom ho stiahnite pomocou
TMELÁRSKEJ STIERKY, ktorú držíte pod uhlom
45°, takže jej prechádzaním po škáre nielen stiahnete prebytočný tmel,
ale zároveň ho zatlačíte do škáry. Tým zabezpečíte dostatočnú priľnavosť k materiálu škáry.
Žľaby, parapety, zvody...
Na flexibilné lepenie, ako sú napríklad oplechovania, odkvapy, zvody, parapety a iné oblasti, ktoré si vyžadujú trvalo funkčné a pevné spoje, použite Klimatickú stierku.Ako na to?
Povrch musí byť suchý, čistý, bez prachu a mastnoty. Naneste dostatočné množstvo Vyhladzovača klímy. Lepené diely musia byť spojené skôr, ako sa na povrchu tmelu začne tvoriť koža. Spojované časti zafixujte, ale netlačte príliš silno, aby ste nevytlačili tmel. Hrúbka tmelu v spoji by mala byť 1 až 2 mm.