Núdzové utesnenie spojov a strešných prvkov
Pri naliehavých a havarijných opravách je potrebné utesniť škáry alebo praskliny na mokrom povrchu alebo dokonca priamo v daždi.
HAVARIJNÉ OPRAVY:
V týchto prípadoch je potrebné naniesť na škáru dostatočné množstvo tesniaceho prostriedku, aby ho prípadná tečúca voda hneď nevyplavila. Pri silnom daždi je lepšie škáru prekryť čerstvo naneseným tmelom.
Tmel pri aplikácii zatlačte špachtľou alebo hladidlom čo najhlbšie do škáry, aby ste zabezpečili potrebnú priľnavosť, ktorá sa vplyvom mokrého povrchu znižuje.
Po určitom čase, už po zaschnutí, skontrolujte škáru a v prípade potreby doplňte tmel. Ak poškodené miesto následne opravíte, napr. opätovným položením novej krytiny, použite tmel ako lepidlo.
Viazanie strešných prvkov:
V prípade pružného lepenia častí, ako sú napríklad oplechovania, žľaby, zvody, parapety atď.
Príprava podkladu:
Povrch spájaných dielov musí byť suchý, čistý, bez prachu a mastnoty. Nepracujte za dažďa alebo hrozby dažďa. Na jeden povrch naneste dostatočné množstvo tmelu a diely ihneď spojte. Lepené diely musia byť spojené skôr, ako sa na povrchu tmelu začne tvoriť koža (tzv. otvorený čas je uvedený v technických informáciách výrobku).
Parametre spoja. Hrúbka tesniaceho materiálu v škáre by mala byť približne 2 mm.