Havaríjne utesňovanie špár a strešných prvkov

DSC_0009.JPG

Pri naliehavých a havarijných opravách je potreba utesniť špáry alebo praskliny s mokrým povrchom alebo dokonca priamo za dažďa (1).
HAVARIJNÉ OPRAVY:

V týchto prípadoch je nutné naniesť do špáry dostatočné množstvo tmelu tak, aby ho prípadná tečúca voda ihneď nevymyla. Za prudkého dažďa radšej špáru s čerstvým naneseným tmelom zakryte.
Tmel v priebehu nanášania vtlačte špachtľou alebo stierkou čo najviac do špáry, aby bola zaručená potrebná priľnavosť, ktorá je znížená vďaka mokrému povrchu.

Po nejakej dobe, už za sucha, špáru skontrolujte a v prípade potreby tmel doplňte. Pokiaľ budete následne poškodené miesto opravovať napr. preplátovaním novou krytinou, použite tmel ako lepidlo.

SPÁJANIE STREŠNÝCH PRVKOV:
V prípade pružného lepenia častí ako je oplechovanie (2), odkvapy, zvody, parapety apod. s požiadavkami na trvale funkčný a pevný spoj je veľmi dôležité dodržať základné predpoklady. 

Príprava podkladu:
Povrch spojovaných častí musí byť suchý, čistý, bez prachu a mastnoty. Nepracujte za dažďa alebo v prípade jeho hrozby. Naneste dostatočné množstvo tmelu na jednu plochu a časti ihneď spojte. Lepené časti je potrebné spojiť skôr, ako sa začne na povrchu tmelu tvoriť šupka (tzv. otvorený čas je uvedený v technických informáciách daného výrobku).

Parametre spoja:
Spojené časti zafixujte, ale príliš nestláčajte, aby nedošlo k vytlačeniu tmelu zo spoja. Hrúbka tmelu v spoji by mala byť okolo 2mm.

DSC_0004.JPG
Silirub_N.jpg

Komentáre Pridať komentár

Potrebujete poradiť?

Zvoľte oblasť použitia