Steny podľa Vaších predstáv

124v.jpg

Nerovnosti stien alebo ich nevzhľadný a hrubý povrch s nerovnomernou štruktúrou sú hlavne dôsledkom mizernej murárskej či maliarskej práce.

Pokiaľ ste sa stali obeťami neprofesionálnych remeselníkov alebo ste sa jednoducho rozhodli povýšiť kvalitu svojho bývania, máme pre vás dobrú správu – existujú materiály, s ktorými možno hocičo napraviť.

So stierkami SOUDAL si môžeme steny upraviť i sami.

Zostáva si už len ujasniť, koľko času a finančných prostriedkov chceme úprave stien venovať. A v neposlednom rade, aké vysoké nároky na výsledný vzhľad obytného priestoru máme.

Materiály je treba vhodne voliť podľa typu podkladu a problému, ktorý chceme riešiť.

Napríklad na spoje sádrokartónu nemožno použiť rovnaké materiály ako na praskliny v omietke.So šikovnými pomocníkmi zase vytvoríme z omietky hladkú stenu k nerozoznaniu od sádrokartónovej dosky.
Pusťme sa do toho…

 

Príprava podkladu je základný kameň

Plochu, ktorú budeme upravovať, najprv napenetrujeme. Zjednotíme tým nielen nasiakavosť podkladu, ale i zvýšime priľnavosť nanášaných stierok alebo omietok. Zároveň tým zvýšime soúdržnosť a pevnosť podkladu. Použijeme SOUDAL SOUDAKRAT AKRYLÁTOVÚ PENETRÁCIU alebo SOUDAKRAT STAVEBNÚ DISPERZIU, ktoroú podľa návodu zriedime. A hodí sa ako na omietky, tak na sádrokartón. Na problematické alebo menej nasiakavé povrchy doporučujeme použiť SOUDAL HĹBKOVÚ NANO PENETRÁCIU. V prípade potreby stierkovať hladké nenasiakavé povrchy ako napríklad umakart, plast alebo kov možno doporučiť SOUDAL ADHÉZNY MOSTÍK. Penetračné nátery nanášame štetkou alebo valčekom.

Záujem o luxusný vzhľad hladkých stien stúpa

Dôvod je rýdzo estetický – v rôznych oblastiach života sa zvyšujú naše nároky, krásu a útulnosť našich domovov nevynímajúc. Opravy jemnozrným materiálom zvládnete tak, že sami sotva nájdete miesto, kadiaľ viedli drôty či trubky, omietka sa dokonale prepojí s okolitou stenou. I maľovanie hladkej steny bude ľahšie.

Na suchú a čistoú stenu (pokiaľ bol nasiakavý podklad napenetrovaný SOUDAL SOUDAKRAT AKRYLÁTOVOU PENETRÁCIOU(1) alebo SOUDAKRAT STAVEBNOU DISPERZIOU) použijeme tenkovrstvovou brúsiteľnoú stierkovú hmotu SOUDAL VNÚTORNÚ VYROVNÁVACIU STIERKU(2). Nanesieme ju celoplošne v jedno až trojmilimetrovej vrstve a po oschnutí prebrúsime. Pokiaľ vyrovnávame povrch lokálne, postačí prebrúsiť brúsnym papierom, na väčších plochách siahneme po brúsnej mriežke(3). Podľa potreby postup opakujeme. Potom už stačí len vymaľovať. Pokiaľ zvolíme SOUDAL MALIARSKU FARBU PROFI docielime skvelý výsledok. Takto upravená stena je od hladkého povrchu sádrokartónu na nerozoznanie. Pre miestnosti s nárokmi na reprezentatívny vzhľad vrelo doporučujeme.

                    

Steny s jemnou štruktúrou

Menej finančne náročnou, avšak stále ľúbivou a vkusnou variantou, je úprava stien pomocou SOUDAL ŠTUKOVÉ OMIETKY, s ktorou vytvoríme jemne štruktúrovaný povrch. Z pôvodného podkladu odstránime nesúdržné časti alebo odlupujúce sa nátery a povrch umyjeme vlažnou vodou so saponátom. Penetráciu použijeme rovnakú ako v prípade hladkých omietok. ŠTUKOVÚ OMIETKU poriadne premiešame a potom nanášame ocelovým hladítkom v tenkej vrstve(1). Po čiastočnom zaschnutí ju zrovnáme krúživým pohybom hladítka s filcovým povrchom(2). Na drobné lokálne opravy omietok s jemnou štruktúrou použijeme SOUDAL OMIETKOVÝ TMEL a kútové špáry a spoje s nárokmi na pružnosť vytmelíme pružne plastickým SOUDAL ŠTUKOVÝM TMELOM. Vyzretú omietku natrieme bežnými disperznými interiérovými nátermi. SOUDAL doporučuje svoj MALIARSKY NÁTER ECONOMY(3), ktorý sa nanáša valčekom alebo štetkou.

                        

A čo so sádrokartónom?

Pokiaľ sme sa rozhodli priestor členiť ľahkými sádrokartónovými priečkami, mali by sme sa zvlášť starostlivo venovať plošným a kútovým spojom jednotlivých dosiek. Spoje prekryjeme sklovláknitou mriežkou SOUDAL PÁSKA NA ŠPÁRY(1) a vyplníme vrstvou SOUDAL SÁDROKARTONÁRSKE STIERKY(2). Akonáhle stierka zaschne, natiahneme s miernym presahom nad plochu druhú vrstvu, pričom vyrovnáme i ostatné prehĺbeniny, napríklad po vrutoch. Nakoniec po celkovom vytvrdnutí stierky plochu vyrovnáme SOUDAL BRÚSNOU MRIEŽKOU(3). Pre úpravu kútov použijeme pružne plastický AKRYLÁTOVÝ TMEL, ktorý po nanesení aplikačnou pištoľou ihneď uhladíme prstom. Na konečnú úpravu stien môžeme zvoliť SOUDAL MALIARSKU FARBU NORMAL, ktorá predstavuje výborný pomer ceny a kvality. Zároveň je zárukou čistobieleho, trvanlivého povrchu.

                     Komentáre Pridať komentár

Novinky

Potrebujete poradiť?

Zvoľte oblasť použitia