Lepíme a upevňujeme polyuretánovými penami

PU peny predstavujú pri stavebných prácach významného pomocníka, pretože s nimi možno pracovať rýchle a relatívne čisto. Tam, kde sme predtým potrebovali miešať sypké stavebné materiály s vodou
a všetko potom dlho schlo, dnes vystačíme s dózou a aplikačnou pištoľou od spoločnosti SOUDAL.

|Soudabond easy - je to jednoducho easy:) – Inštruktážne video

Keď by sme napríklad v kúpeľni potrebovali upevniť vaňu, už len príprava všetkého potrebného by nás stála veľa času a úsilia. Ani jej obmurovanie dokonale neriešilo únik tepla. Vyplnením voľného priestoru pod vaňou zaistíme nielen jej dokonalú a dlhodobo stabilnú pozíciu, ale predovšetkým podstatne zlepšíme tepelne izolačné vlastnosti plášťa.
Je jasné, že tým pri kúpaní alebo sprchovaní ušetríme dosť energie potrebnej na ohrev vody.

Upevnenie vane

Na fixáciu sanitárnej techniky odborníci vyvinuli Inštalačnú penu so zníženou expanziou v priebehu vytvrdzovania. Pena rýchlo tuhne, má zvýšenú výdatnosť a možno ju aplikovať vo všetkých polohách, takže je ideálna na nanášanie väčších objemov pri vyplňovaní dutín.
Vaňu alebo vaničku sprchového kúta vyrovnáme do vodorovnej polohy a rovnomerne po celej ploche dostatočne
zaťažíme – trebárs vaňu jednoducho naplníme vodou. Ide o to, aby ju PU pena počas svojho vytvrdzovania nenadvihla.
Po 10cm vrstvách postupne vyplňujeme penou (povrch nastriekanej vrstvy vždy navlhčíme rozprašovačom).
Záťaž odstránime až po úplnom vytvrdnutí všetkých vrstiev peny, teda asi po dvanástich hodinách.

vana01.jpg
vana02.jpg

Jednoduché „penové“ stavanie

Špeciálne typy polyuretánových pien sa výborne hodia na lepenie stavebných materiálov. So SOUDABOND EASY sa pracuje jednoducho a rýchlo.

Lepenie obkladov: Penu použijeme na dosky zo sadrokartónu, drevotriesky, OSB, alebo tepelne izolačné dosky z penového polystyrénu. Nanesieme pruh peny v šírke 3 cm po obvode dosky a do jej stredu vo tvare vlnovky. Dosku zľahka pritiskneme na stenu a vyrovnáme. Hýbať s ňou môžeme ešte päť až desať minút, definitívne pena vytvrdne behom hodiny.

Pórobetónové tvárnice: Prvú radu tvárnic založte do malty a vyrovnajte. Penu aplikujte vo dvoch pozdĺžnych pruhoch a do piatich minút položte nasledujúcu vrstvu tvárnic. Ihneď ju vyrovnajte a skontrolujte olovnicou
a vodováhou.

Prestupy inštalácií: Použijete  Inštalačnú penu so zníženou rozpínavosťou. Dózu dôkladne pretrepte a penu aplikujte na očistený a navlhčený podklad. Zdola nahor vyplňte jednu až dve tretiny priestoru. Pokiaľ by bol priestor hlbší ako desať centimetrov, postupujte po vrstvách. Nechajte ich vždy zaschnúť a pred položením ďalšej vrstvy navlhčite. Čo z peny bude z vyplneného priestupu vystupovať, po vytvrdnutí jednoducho odrežte.

Pomoc pre studniarov: Ako už názov napovedá, Studničnú penu použijeme na utesnenie stavebných segmentov proti prenikaniu vody, napríklad u skruží studní, nádrží, alebo pri spájaní kanalizačných rúr. Špeciálne vyvinutá pena je odolná voči trvalému pôsobeniu vody a vyznačuje sa minimálnou nasiakavosťou. Očistený povrch môže byť pri lepení vlhký. Počas pár desiatok minút je spoj plne funkčný.

03.jpg
porobeton.jpg
vývod.jpg
studna_vyrez.jpg

Keď sa pena ocitne tam, kde nemá byť

V takom prípade použijeme Čistič PU peny. Je to mimoriadne účinné rozpúšťadlo na nevytvrdnuté peny na znečistenom povrchu. Pred čistením skúsime, či čistič nenarušuje povrch a potom stiskom rozprašovača jednoducho prilepenú penu opláchneme. Očistené miesto ihneď utrieme čistou handričkou alebo papierovým obrúskom.
Na vytvrdnutú penu platí Odstraňovač vytvrdnutej PU peny. Veľké kusy zrežte nožom alebo zoškrabnite špachtľou. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili povrch. Zvyšnú vrstvičku (do 1 mm hrúbky) potrite Odstraňovačom, nechajte chvíľu pôsobiť, a potom narušenú penu aj so zvyškami odstraňovača zotrite priloženou plastovou stierkou. Následne povrch očistite odporúčaným čistiacim prostriedkom.

okna.jpg
okna01.jpg

Ako zaobchádzať s aplikačnou pištoľou na PU penu

Dózu s penou na ňu nasadzujte vždy až po dôkladnom pretrepaní v polohe ventilom nahor. Pracujte rýchlo, aby ste pri šróbovaní dózy na pištoľ minimalizovali straty hnacieho plynu. Pokiaľ s penou pracujete aspoň raz za mesiac, nechajte vždy dózu našróbovanú na pištoli a čistite len aplikačnú špičku.

Pokiaľ ale prerušujete prácu na dlhšiu dobu, úplne vyprázdnite nasadenú penu a zložte prázdnu dózu. Súčasne majte stlačenú spúšť. Očistite závitové sedlo a aplikačnú špičku. Naskrutkujte Čistič PU peny a pištoľ prestriekajte krátkym stlačením spúšte na maximum. Nechajte čistič minimálne pätnásť minút pôsobiť. Pištoľ opakovane prestriekavajte tak dlho, až bude vychádzať len čistý čistič. Nakoniec pištoľ ošetrite Silicone spray-om alebo iným vhodným mazivom.

střik.jpg
střik01.jpg

SÚVISIACE ČLÁNKY

1

Rýchletuhnúce lepidlá predstavujú pri stavbe i nejrôznejších rekonštrukčných úpravách úplne novú kvalitu: odpadá jak zháňanie, tak ťahanie množstva materiálu, jeho miešanie a všetky mokré práce, které napríklad pri murovaní mimoriadne stavbu predlžovali. Soudabond Easy lepiaca PU pena je vysoko účinná. Vyrába ˇju i spoločnosť SOUDAL.

| Instruktážní video Soudabond easy - je to prostě easy:)
1

Slovo zateplovanie pôsobí jako zaklínadlo a to dokonca i na jedincov z nepríliš štedrej štátnej inštitúcie. Počujú na ne rôzne dotačné programy, pretože úspory energií sú v zájme nás všetkých. Aby sme mohli pri zateplení postupovať rýchle a pritom kvalitne, využijeme nové technológie a materiály, ku ktorým iste patrí aj lepiaca peny SOUDAL.

| Lepící pěny pro zateplování ETICS a PERI BOND - Instruktážní video
IMG_1082x.jpg

Rýchletuhnúce lepidlá predstavujú pri stavbe i nejrôznejších rekonstrukčných úpravách úplne novú dimenziu. 

Súvisiace odkazy

http://www.ceskykutil.cz/lepime-a-upevnujeme-polyuretanovymi-penami

Komentáre Pridať komentár

Potrebujete poradiť?

Zvoľte oblasť použitia