Lepiace peny ETICS a PERI BOND pre zatepľovanie

Slovo zateplovanie pôsobí jako zaklínadlo a to dokonca i na jedincov z nepríliš štedrej štátnej inštitúcie. Počujú na ne rôzne dotačné programy, pretože úspory energií sú v zájme nás všetkých. Aby sme mohli pri zateplení postupovať rýchle a pritom kvalitne, využijeme nové technológie a materiály, ku ktorým iste patrí aj lepiaca peny SOUDAL.

| Lepící pěny pro zateplování ETICS a PERI BOND - Instruktážní video

Či sa nám to páči alebo nie, čím ďalej tým viac domov je „olepených“ nejakým izolantom. Dôležité ale je, že peniaze za nelacné energie nám vďaka tomu stenami neutekajú a podrezávanie vetvy, na ktorej sedíme (teda negatívny dopad na životné prostredie) sa spomaľuje. Polystyrénové dosky nakoniec aj tak prekryje fasáda.

Lepidlá nastupujú

Izolačné dosky sa osvedčily, otázka je ako a čím ich pripevniť. Pôvodné postupy spočívali v použití rôznych druhov hmoždiniek, podložiek a terčíkov, ktoré však dokázali vytvárať na novej fasáde tepelné mosty a aj ináč citlivé miesta. Celkom logicky preto vývoj smeroval k lepidlám, ktoré vedľa vynikajúcich konečných výsledkov prácu veľmi zefektívneli. Penové lepidlo predstavuje po cementových hmotách ďaľší významný krok k zlepšeniu a zrýchleniu zatepľovacích prác.

Výhody lepiacich pien

Polyuretánové lepiace hmoty šetria čas, náklady a uľahčujú prácu vo všetkých ohľadoch. Lepidlá použijete relatívne málo,

na celý rodinný domček ho preveziete v kufri auta. Pritom práca s lepiacou penou je tak rýchla, že za deň môžete mať dosky nalepené a opatrené povrchovou stierkou s výstužnou tkaninou, čo sa napríklad s cementovým lepidlom jednoducho stihnúť nedá. Odpadá aj ďalšie kotvenie dosiek na podklad, pretože systém realizácie zateplenia pomocou ETICS BOND je certifikovaný ako čisto lepený až do výšky deviatich metrov, čo u bežného domčeku spravidla stačí.

Nemusíme nič miešať

Tomu sa hovorí komfort práce: žiadne miešanie sypkých hmôt s vodou, fľaky a špina okolo a potom ťahanie ťažkého materiálu po lešení. Ani zložité nanášanie mokrého lepidla. A tiež pri novostavbách ďalej čerstvú stavbu nezamokrujeme, oproti lepidlu, v ktorom žiadna voda nie je, použitím tradičnej technológie s cementovým lepidlom do muriva pridávame až dva litre vody na štvorcový meter.

Aj na krivú stenu

Napenená hmota výborne priľne na všetky podklady a dokonale vyplní nerovnosti ich povrchov. Tam, kde je podklad dokonalý, peny Soudal použijeme na kontaktné lepenie niekoľkomilimetrovou vrstvou, ale, zrovnáme s ňou aj podklad do výšky dvoch centimetrov.

Ako s penami pracovať

Výrobcu stavebnej chémie SOUDAL je ako tvorcu revolučnej technológie pri realizácii lepených zatepľovacích systémov dobre poznám, výhodou jeho výrobkov je skutočná nekomplikovanosť použitia. Peny ETICS BOND certifikovanú na lepenie dosiek z penového polystyrénu v lepenom fasádnom zatepľovacom systéme ETICS a PERI BOND na lepenie extrudovaného polystyrénu pod úrovňou terénu len pred aplikáciou aspoň tridsaťkrát pretrepeme a nasadíme na pištoľ ventilom nahor.

Hmotu nanášame po celom obvode a do stredu dosky v tvare písmena M alebo W v trojcentimetrovom pruhu (ETICS BOND) alebo vo zvislých pruhoch dvadsaťpäť centimetrov od seba (PERI BOND). Do ôsmich minút musíme dosky pritisknúť na stenu a zhruba ďalších osem minút máme na ich vyrovnanie. Prípadné špáry medzi doskami penou vyplníme, prebytočnú hmotu po vytvrdnutí odrežeme nožom. V ďalších prácach môžeme pokračovať už po dvoch hodinách.

Pripomíname pri tejto príležitosti aj ďalší výrobok z rovnakej rodiny - penu ROOF BOND na lepenie izolačných dosiek pri zatepľovaní strešných konštrukcií. S tou pracujeme podobne: po pretrepaní a naskrutkovaní na aplikačnú pištoľ ju nanášame asi v trojmilimetrových pruhoch tri pruhy na štvorcový meter. Kde viac fúka, teda na okrajoch plochy a v rohoch pridáme. Počkáme osem minút a dosky pritlačíme k povrchu. Za dve hodiny môžeme po ploche chodiť.

Začať môžme hneď po daždi

Penu ETICS BOND možno používať aj v stavebníctve za neobyčajných poveternostných podmienok, nielen od nuly do 35˚C, ale nevadí jej ani mierna vlhkosť podkladu. Naopak hmota sa lepšie vytvrdne, takže akonáhle prestane pršať, môžeme v práci pokračovať. Za pól hodiny je pena čiastočne vytvrdnutá a po dvoch hodinách možno aplikovať prípadné kotvy a nanášať stierkový tmel s výstužnou tkaninou. Jediným balením nalepíme na rovný podklad plochu 14 m² izolačných dosiek. Lepený spoj vykazuje proti cementovým lepidlám vysokú pružnosť a zaisťuje výborné tepelne izolačné vlastnosti, čím vlastne zosilujeme celkovú hrúbku tepelne izolačného plášťa.

Produkt ETICS BOND bol zaregistrovaný v programe Zelená úspora, takže je certifikovanou súčasťou lepeného zatepľovacieho systému SOUDATHERM PUR.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1

PU peny predstavujú pri stavebných prácach významného pomocníka, pretože s nimi možno pracovať rýchle a relatívne čisto. Tam, kde sme predtým potrebovali miešať sypké stavebné materiály s vodou
a všetko potom dlho schlo, dnes vystačíme s dózou a aplikačnou pištoľou od spoločnosti SOUDAL.

|Soudabond easy - je to jednoducho easy:) – Inštruktážne video

Súvisiace odkazy

http://www.ceskykutil.cz/lepici-peny-etics-a-peri-bond-pro-zateplovani

Komentáre Pridať komentár

Potrebujete poradiť?

Zvoľte oblasť použitia